İsrail Savaş Kabinesi ‘Lübnan’ gündemiyle toplanıyor: Hizbullah’tan açıklama

Sınırın Lübnan tarafından Hizbullah’ın fırlattığı ifade edilen roketler, İsrail’in kuzeyinde yangınlara sebep oldu. İsrail Savaş Kabinesi’nin Lübnan sınırındaki gerilimi görüşmek üzere bir araya gelme kararı aldığı belirtildi. Lübnan Hizbullahı’ndan bir yetkili de basına yaptığı açıklamada, sınırda savaşı genişletip genişletmeyecekleriyle ilgili değerlendirmede bulunarak ‘dayatma durumunda savaşacaklarını’ söyledi.

SMOTRICH: ARTIK KONUŞMA DEĞİL, EYLEM ZAMANI

AA’nın İsrail’in Maariv gazetesinden aktardığına göre, İsrail Savaş Kabinesi, Hizbullah’ın güney Lübnan’dan attığı roketler sonucu son iki günde çıkan yangınların ardından kuzey cephesindeki gelişmeleri görüşmek üzere akşam saatlerinde toplanacak. Savaş Kabinesi, kabine üyesi İsrailli Bakan Benny Gantz’ın talebi üzerine bir araya gelecek.

İsrail basınında Savaş Kabinesi’nin toplanacağı haberleri yer alırken, İsrail’in faşist Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ise X (eski adıyla Twitter) sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Artık konuşma değil, eylem zamanı” ifadesini kullandı.

Bir diğer İsrailli faşist bakan Itamar Ben-Gvir de Lübnan sınırındaki Kiryat Shmona yasadışı yerleşimine yaptığı ziyarette yaptığı açıklamada Lübnan sınırındaki gerilime değindi. İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı, Hizbullah’ın roket ve insansız hava araçları (İHA) ile düzenlediği saldırılar sonucu kuzey İsrail ormanlarını kasıp kavuran yangınlara yanıt olarak ‘Lübnan’daki Hizbullah kalelerinin yakılması ve yok edilmesi’ çağrısında bulundu. Ben Gvir, “Artık İsrail ordusunun görevi Hizbullah’ı yok etmektir” diye konuştu.

HİZBULLAH: KARARIMIZ SAVAŞI GENİŞLETMEK DEĞİL

Hizbullah liderinin yardımcısı Sheikh Naim Qassem da El Cezire’ye yaptığı açıklamada, İsrail’le olan çatışmaları genişletmeye çalışmadıklarını ama kendilerine böyle bir dayatma olması durumunda savaşmaya hazır olduklarını söyledi. Reuters haber ajansının aktardığına göre, Naim Qassem, Hizbullah’ın kararının ‘savaşı genişletmek’ olmadığını ancak böyle bir dayatma olması durumunda da bu savaşı yürüteceklerini anlattı.

İSRAİL’İN KUZEYİNDE YANGINLAR

İsrail merkezli Ynet News haber sitesi, Lübnan’daki Hizbullah tarafından pazar günü atılan bir dizi roketin ardından ülkenin kuzeyinde yangın çıktığını duyurmuştu.

Ynet bir başka haberinde Yukarı Celil bölgesinde yer alan sıradağlarda çıkan yangına 14 ekibin yanı sıra altı yangın söndürme uçağıyla müdahale edildiğini, ancak Hizbullah tarafından fırlatılan yeni roketler nedeniyle yangınların tekrarladığına işaret etmişti.

Gazze’ye 7 Ekim 2024’ten bu yana saldırılarını sürdüren İsrail, kuzey sınırında da Hizbullah ile çatışıyor. Bu çatışmalarda 325 Hizbullah mensubu, 65 Lübnanlı sivil, 19 Emel Hareketi, 13 Hamas, 15 İslami Cihad mensubu ile 14 İsrail askeri ve 10 İsrailli sivilin öldüğü bildirilmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir