Trabzon Kültür Derneği’nden Fransa’ya ilk Atatürk büstü: ‘Değerlerimiz örtüşüyor’

TRABZON – Fransa’nın başkenti Paris’teki Trabzon Evi’nin bulunduğu Avenue de la Marne Caddesi’ne Mustafa Kemal Atatürk büstünün yerleştirilmesi için Paris Trabzon Kültür Derneği’nin yaptığı başvuruya onay verildi. Paris’in Épinay-Sur-Seine Belediye Başkanı Hervé Chevreau’nin verdiği onayla Fransa’da ilk defa bir Atatürk büstü yer alacak.

Épinay-Sur-Seine bölgesinin Belediye Başkanı Chevreau, Paris Trabzon Kültür Derneği Başkanı Bülent Cumur’a hitaben yazdığı resmi yanıtta Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’i kurarak Türk halkının egemenlik hakkını tesis ettiğini, laikliği ve kadın erkek eşitliğini getirdiğini, çok eşliliği kaldırdığını, kadınlara 1930’da belediye seçimlerinde ve 1934’te milletvekilliği seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını tanıdığına da vurgu yaptı ve “Bu değerler ülkemizin değerleri ile de örtüşüyor” ifadelerini kullandı.

CUMUR: HERKESE NASİP OLMAZ’

Paris Trabzon Kültür Derneği Başkanı Bülent Cumur, taleplerinin onaylandığına ilişkin haberin kendilerine 23 Nisan’da ulaştığını, büstü Trabzon Evi’nin önünde belirtilen alana 29 Ekim’de yerleştirmeyi düşündüklerini söyledi.

Fransa’ya ilk kez Atatürk büstü koyulmasının gururunu yaşadıklarını belirten Cumur, “Daha önce bir çok dernek bununla ilgili başvuruda bulunmuştu ama sonuç alınamamıştı. Biz Paris Trabzon Kültür Derneği olarak bulunduğumuz bölgedeki belediye ile sürekli kültür sanat faaliyetleri yaptığımız için bize daha olumlu yaklaştılar. Son olarak yaptığımız resim sergisinde Belediye Başkanı Hervé Chevreau, bana teklifimizi kabul ettiklerini söyledi. Bunun üzerine ben ağlamaya başladım. Bu herkese nasip olacak bir iş değil” dedi.

Dernek Başkanı Cumur, Fransa’ya ilk Atatürk büstü yerleştirmenin gururunu yaşadıklarını söyledi.

‘DESTEK VERMEK İSTEYENLERE KAPIMIZ AÇIK’

23 Nisan’da gelen resmi yazıyla büstün yapım çalışmalarına başladıklarını kaydeden Cumur, şu sözleri kullandı:
“Trabzon’da bir heykeltraşla çalışmalara başladık. 29 Ekim’de Paris Trabzonlular Derneği’nin önündeki caddeye koyulacak Atatürk büstünün açılışını yapacağız. Atatürk büstünün yapılması sürecinde maddi külfetine yardımcı olmak isteyenlere kapımız açık. Açılışa Trabzon Valimiz, belediye başkanlarımız ve bakanlık düzeyinde davetlerimiz olacak. Açılışa gelmek isteyen bütün Atatürk severleri bekliyoruz.”

Atatürk büstü, Trabzon evinin bulunduğu Paris’teki Avenue de la Marne Caddesi’ne konulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir